Nullam dignissim, ante scelerisque the is euismod fermentum odio sem semper the is erat, a feugiat leo urna eget eros. Duis Aenean a imperdiet risus.

img

Havacılık Sigortaları

Havacılık sigortası, niş bir sigorta alanı olup özel olarak hava araçlarının operasyonlarına ve havacılıkla ilgili risklere yönelik sigorta teminatıdır. Havacılık terminolojisi ve Sivil Havacılık Regülasyonları gereği havacılık sigortası poliçeleri, tüm poliçeler arasında en özellikli olanlar arasında ve diğer ulaşım alanlarına yönelik poliçelerden belirgin biçimde farklıdır.

 

Havacılık sigortaları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi detaylandırılabilir:

 

1. Hava Taşıtları Gövde Sigortası: Uçağın kaza, yangın, hırsızlık, vandalizm ve diğer tehlikelerden kaynaklı uğrayacağı fiziksel hasarları kapsar.

 

2. Havacılık Sorumluluk Sigortası: Havacılık sorumluluk sigortası, havacılık kazaları sonucunda üçüncü şahıslara verilecek bedensel ve maddi zararları teminat altına alır. Buna yolcular, yayalar, diğer uçaklar veya yerdeki mülkler dahil olabilir.

 

3. Yolcu Sorumluluk Sigortası: Bu sigorta türü özellikle yolcuların uçakta bedensel yaralanması veya hayat kaybını kapsar.

 

4. Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası: Yolcular hariç, üçüncü şahısların bedensel yaralanmalarını ve maddi hasarlarını teminat altına alır.

 

5. Yer Riski Gövde Sigortası: Uçağın yerdeyken ve hareket halinde değilken meydana gelen fiziksel hasarlarını teminat altına alır.

 

6. Hangar Mali Sorumluluk Sigortası: Uçakların hangarda depolanması sırasında oluşabilecek hasarları teminat altına alır.

 

7. Kargo Sigortası: Uçakla taşınan kargonun kayıp veya hasarını teminat altına alır.

 

8. Havacılık Savaş Riski Sigortası: Savaş, terör veya kaçırma olaylarından kaynaklanan zararları teminat altına alır.

 

9. Havacılık Ürün Sorumluluk Sigortası: Uçak parça ve ekipmanlarının üretimi, satışı veya kullanımından kaynaklanan sorumluluğu kapsar.

 

10. Lisans Kaybı Sigortası: Yaralanma veya hastalık nedeniyle ehliyetini kaybeden pilotlara maddi destek sağlar.

 

11. Ferdi Kaza Sigortası: Pilot veya mürettebatın bedensel yaralanması veya ölümünü teminat altına alır.

 

Havacılık sigortası, havacılık operasyonlarının içerdiği benzersiz riskler nedeniyle oldukça özellikli sigortalardır. Primler, uçağın tipi, kullanım amacı (ticari veya özel), pilotun deneyimi, operasyon bölgesi ve gerekli teminat limitleri gibi çeşitli faktörlere göre hesaplanır. Risk açısından değerlendirme süreci, potansiyel kayıpları azaltmak için kapsamlı değerlendirmeleri ve güvenlik düzenlemelerine uyum gerektirmektedir.

 

Rönesans Reasürans ve Sigorta Brokerliği, müşterilerinin faaliyetleri ve operasyonlarına paralel olarak kapsayıcı ve alternatifli çözümler sunmaktadır. Havacılık sektörünün dakiklik hassasiyetinden ödün vermeden, alan özelindeki deneyim ve geniş network ağımızla kapsam ve prim anlamında en verimli çözümleri sunmaktayız.